Spousta firem/společností účtuje tzv. skladové zásoby. Během tohoto procesu se setkávají se zajímavým cizím pojmem FIFO. Je to vlastně zkratka anglického názvu First In, First Out. V překladu to znamená první dovnitř, první ven.
Samozřejmě, že v praxi se tyto názvy pojmů jednoduše nepřekládají. Je to v podstatě to samé, jako když si děláte zásoby různých ingrediencí třeba do spíže, stále tam přidáváte další, ale jinak používáte ty, které už tam byly dříve a začala by se blížit jejich doba spotřeby umožňující bezproblémovou konzumaci.
V podstatě se jedná o praktický a maximálně jednoduchý způsob organizování, manipulace a stanovení důležitosti v rámci pohybu materiálu, dat i dalších možných faktorů. Metoda FIFO zajistí, že veškerá data, požadavky i materiál jsou obsluhovány ve správném pořadí. To znamená, že bude dodrženo to pořadí, v němž do daného systému vstoupily.
Nejčastěji je tato metoda využívána ve skladovém hospodářství, logistice, dopravě, výrobní logistice, ale i při programování či řízení požadavků. Pokud jde o logistiku a dopravu, tam se postará o to, že nejdříve ze skladu odejde ten materiál, který je uskladněn nejdéle, tedy First In.
Ocenění skladových zásob pomocí této metody funguje tak, že když jsou vydávány jakékoliv zásoby, vždy to jsou ty nejstarší. Takže se nejdříve vyskladní ty zásoby, co na sklad dorazily jako první a poslední odchází ty nejnovější. Nejstarší zásoby jsou rovněž oceněny nejstarší cenou. Když používáte metodu FIFO, nemusíte při každém ocenění zásoby provádět výpočet.
Zásadní je naprosto přesné a pečlivé evidování správného pořadí všech zásob, jak jsou chronologicky dodány na sklad. V rámci datové struktury můžete tento způsob oceňování brát podobně jako frontu u pokladny.
FIFO nemá vliv na pořadí u jednotlivých příjmů mající vztah k výdejům a nemá na ní vliv ani výše nákladů zahrnující spotřebované nebo prodané zásoby, případně ani cena každého druhu zásob. Jedině když bude v jeden den přijato několik druhů zboží za různé ceny, pak se může projevit rozdílné ocenění závisející na pořadí v evidenci.
Když to shrneme, tak metoda FIFO je univerzální, přesná a organizačně dokonale zpracovaná a dá se využít v široké škále specifických oborů. Největším přínosem je možnost zpracovat data i materiál v takovém pořadí, v jakém byly přijaty do systému.
Nebojte se využít naše data! Děkujeme, že nás uvedete jako zdroj, a to s odkazem na web ceskalogistika.cz
Česká logistika je projekt nezávislé technologické služby Balíkobot, která pomáhá firmám agregovat přepravní služby.